Lise, üniversite çağındaki gençler, "1. Fütüristler Zirvesi Karikatür Yarışması'na katılın!" Birinciye Fujitsu Siemens Amilo Pa 3553 Laptop bilgisayar, ikinciye i-pod, üçüncüye dijital kamera...
» Ana Sponsor

» Resmi Sponsor
» Yeni Nesil Sponsoru
» Kurumsal Sponsorlar
» Hizmet Sponsorları
» Teknoloji Sponsoru
» Öğrenci Sponsorları
 
» Yarışma Sponsoru
» Medya - TV Sponsoru
1

Alphan Manas

Açılış Konuşmacısı

Tüm Fütüristler Derneği Başkanı

Filmi tam ekran izlemek için butonu üzerine tıklayınız

futuristlerzirvesi

Alphan Manas, 1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden lisans, ‘87 yılında New York Eyalet Üniversitesi’nden (SUNY) Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı. Bir süre Tenba firmasının New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalıştı, 1987’de  Fortune 500’deki Vicks Corp.’a bağlı,  Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü. Manas 1988’de Exim’in ve takiben Planet ve Teknoser’in kurucu ortağı oldu. 1998’de kurulan tüm şirketler Teknoloji Holding çatısı altında toplandı. 2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yeralan 7 şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan, ABD ile İngiltere’de yapılanmış Brightwell Holdings BV’yi kurdu.

Manas, Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş Başkanı olarak 18 yıl grubun “İş ve Pazar Geliştirme” faaliyetlerini bizzat yürüttü. Birçok yenilikçi ürün ve projenin Teknoloji Holding’de yapılmasına destek olan Manas’ın en önemli projesi, fikir babalığını ve proje liderliğini yaptığı, Nisan 2004’de hayata geçen İDDAA oyunu ile değer kazanan İnteltek firmasındaki Teknoloji Holding hisselerinin, 19 ay gibi kısa bir süre içinde 400 Milyon USD değer üzerinden 80 Milyon USD'ye Intralot'a satılmasıdır.

Alphan Manas, Türkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapı projelerine öncülük etmiş, katkıda bulunmuş ve ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine destek olmuştur. Sözkonusu projelerden bazıları: İlaçlarda Üretim Esnasında Barkod Uygulaması, Köprü ve Otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi, 1997 Nüfus Sayım Projesi, Uzaktan Otomatik Sayaç Okuma (AMR) ve Sabit Bayilik, GSM, ITV, Internet ve IVR platformlarından yararlanan “Spor Toto ve At Yarışları” bahis sistemidir.

Bir fütürist, teknoloji uzmanı, üretken bir mucit ve endüstri tasarımcısı olan Manas, son yıllarda irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürün buluşları ve toplumsal yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik çeşitli girişimlere odaklanmış bulunuyor.  Gelişmekte olan ülkelere yönelik projeler gerçekleştirebilmek amacıyla, Türkiye ve Amerika’da bulunan Üniversite Teknoloji Transfer Merkezleri ve Derneklerle ile de işbirliği yapıyor. Bu amaç kapsamında 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, “Institute of Ecolonomics”in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Dünya Fütüristler Derneği Türkiye Başkanı olan Manas, bu organizasyonun bir uzantısı olan Türkiye Fütüristler Derneği’ni de kurdu. Aynı zamanda Türkiye’de Milenyum Projesi’nin kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında uluslararası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamı, planlamacı stratejist ve futuristlerden  oluşan bir (think thank) danışma kuruludur. TÜSİAD ve Türk-Amerikan Konseyi (ATC) üyesi olan Alphan Manas, ayrıca İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin de kurucu üyesi. Manas TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitüleri Danışma Kurulu Üyeliğini yapıyor.

Birçok yayında köşe yazıları yayınlanmış olan Alphan Manas, Forbes dergisinde 2 yıl köşe yazarlığının arkasından Aralık 2007 tarihinden itibaren BusinessWeek dergisinde yazıyor ve Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes'in de editörlüğünü yapıyor. Alphan Manas’ın ayrıca çeşitli dergi, yayın organlarında çıkan yazılarını derlediği ve dünyadaki gelişimleri paylaştığı  www.alphanmanas.com adlı blog’u bulunmaktadır.

Kasım 2005’de Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevine getirilen Manas, Eylül 2007 tarihinde ise Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

www.alphanmanas.com


» Medya Sponsorları
Merve Sonbay | Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği'ne destekte bulunmak ve bağış yapmak için tıklayınız  
© 2008 M-GEN Gelecek Planlama Merkezi
Bu site içeriğindeki tüm materyaller ve M-GEN’e ait tüm marka, metot, simge, şekil, isim, deyiş, materyal, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, oyun, veya sair fikir ürünleri
Telif Hakları ve Marka-Patent Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmaktadır. Aynı şekilde sitede kullanılan diğer marka ve işaretler, ilgili kişi ve kurumlara aittir, ilgili marka-patent hakları yasal mevzuatları kapsamında onların sorumluluğu altındadır. Bu site kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik, bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler nedeniyle M-GEN’e sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez. Bu siteyi ve içeriğini değiştirme hakları M-GEN tarafından mahfuz tutulmaktadır.
tr en